App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
2021 District 4 2A Volleyball
SHARE
Thu, Nov 11 - Sat, Nov 13
November 13
  
November 11
  
November 11
  
November 13
  
November 13
 
      
#1 R A Long 3
Black Hills 1
      
            
   
#5 Shelton 0
Black Hills 3
    
#7 R A Long 0
Ridgefield 3
   
#9 Tumwater 3
Black Hills 0
    
#2 Shelton 0
Ridgefield 3
     
         
          
#11 Ridgefield 2
Columbia River 3
      
#3 Mark Morris 1
Tumwater 3
     
#10 R A Long 1
Mark Morris 3
          
  
#6 Woodland 0
Mark Morris 3
    
#8 Tumwater 0
Columbia River 3
   
    
#4 Woodland 0
Columbia River 3
     
          
            
Click on game box for more game details.
November 13
  
November 11
  
November 11
  
November 13
  
November 13
 
      
#1 R A Long 3
Black Hills 1
      
            
   
#5 Shelton 0
Black Hills 3
    
#7 R A Long 0
Ridgefield 3
   
#9 Tumwater 3
Black Hills 0
    
#2 Shelton 0
Ridgefield 3
     
         
          
#11 Ridgefield 2
Columbia River 3
      
#3 Mark Morris 1
Tumwater 3
     
#10 R A Long 1
Mark Morris 3
          
  
#6 Woodland 0
Mark Morris 3
    
#8 Tumwater 0
Columbia River 3
   
    
#4 Woodland 0
Columbia River 3
     
          
            
Tap game box for more game details.
 
Thursday, November 11, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 12:00 PM
Tumwater HS Main Gym
R A Long 3
@Black Hills 1
R A Long to #7 Black Hills to #5
#2 12:00 PM
Tumwater HS Auxiliary Gym
Shelton 0
@Ridgefield 3
Ridgefield to #7 Shelton to #5
#3 2:30 PM
Tumwater HS Main Gym
Mark Morris 1
@Tumwater 3
Tumwater to #8 Mark Morris to #6
#4 2:30 PM
Tumwater HS Auxiliary Gym
Woodland 0
@Columbia River 3
Columbia River to #8 Woodland to #6
#5 5:00 PM
Tumwater HS Main Gym
Black Hills 3
@Shelton 0
Black Hills to #9 Out
#6 5:00 PM
Tumwater HS Auxiliary Gym
Mark Morris 3
@Woodland 0
Mark Morris to #10 Out
 
Saturday, November 13, 2021
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 11:00 AM
Main Gym
R A Long 0
@Ridgefield 3
Ridgefield to #11 R A Long to #10
#8 11:00 AM
Auxiliary Gym
Tumwater 0
@Columbia River 3
Columbia River to #11 Tumwater to #9
#9 1:30 PM
Auxiliary Gym
Black Hills 0
@Tumwater 3
Out Out
#10 1:30 PM
Main Gym
Mark Morris 3
@R A Long 1
Out Out
#11 3:30 PM
Main Gym
Ridgefield 2
@Columbia River 3
First Place Second Place
2021 District 4 2A Volleyball
Thu, Nov 11 - Sat, Nov 13

Director:
Tim Graham
tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Winner of Games #9 and #10 will share 3rd place.

Winner AND Loser of Game #11 moves on to State. Winner of Games #9 and #10 moves on to State. WIAA Seeding Committee will seed the State Tournament Bracket.

Pigtail
The winner of a Pigtail Match between the 4th seed of EVCO and the 5th seed of GSHL plays in Game #4.

Team Awards

First Place
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11

Tournament Seeding

1Seed 1Columbia River
2Seed 2Ridgefield
3Seed 3Black Hills
4Seed 4Tumwater
5Seed 5Mark Morris
6Seed 6R A Long
7Seed 7Shelton
8Seed 8Woodland